Performans Ekolojileri: İyi Bir Yaşama Doğru

1010Görüntülenme
16 Kasım 2023
Kategori: Kültür ve Sanat

MİTOS BOYUT YAYINLARI’ndan

AÇIK ÇAĞRI

 

 “Oyun Yazarlığı ve Eko-dramaturgi” programı katılımcılarını bekliyor!

 

Mitos Boyut Yayınları, British Council Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı destekleri kapsamında “Performans Ekolojileri: İyi Bir Yaşama Doğru/Performance Ecologies: Towards a Good Life” programına başlıyor! Erdem Avşar ve Eylem Ejder’in sanatsal iş birliği ve yürütücülüğünde düzenlenecek Performance Ecologies’in odağını ekoloji ve toplumsal adalet üzerine yeni çalışmaları teşvik etmek amacıyla bir  “oyun yazarlığı ve eko-dramaturgi” programı oluşturuyor. ‘Performance Ecologies’, İstanbul dışından başvurulara öncelik vererek sanatsal hayatının  başındaki sekiz katılımcıyı arıyor!

Erdem Avşar ve Eylem Ejder’in programa dair açıklamaları şöyle:

‘Performans Ekolojileri’ Hakkında

Ekolojik tiyatronun, yaşadığımız felaketlerin temsilinden bir adım daha ileri taşınabileceğini düşünüyoruz. Yaşadığımız felaketlere 'bütüncül' bir yaklaşımın dönüştürücü bir kapasitesi olabileceği fikrinden yola çıkan  Tiyatro ve Performans Ekolojileri başka bir şey öneriyor: insanlar ve tüm canlılar için kapsayıcı, adil ve demokratik bir gelecek hayal etmek için 'tiyatro ve performans ekolojilerine' kesişimsel bir yaklaşım. Böyle bir yaklaşımın aciliyetinin ancak dramaturjilerin kesişimleri (feminist, queer, ekolojik ve sömürge karşıtı) yoluyla ele alınabileceğini savunuyoruz.‘Performans Ekolojileri’ bu amaç doğrultusunda kolektif tartışma için bir alan açacak ve yaratıcı bir program tasarlamayı, bu programdan beslenecek bir kitap hazırlamayı, “performans ekolojileri” bağlamında yeni oyun ve performans metinlerinin yazılmasını ve çevirilerini teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Program Hakkında

British Council Yaratıcı İş Birlikleri Hibe programı kapsamında desteklenen, Mitos Boyut tarafından düzenlenen proje, Glasgow Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdüren ve sanatsal üretimlerine İskoçya’da devam eden ödüllü oyun yazarı Erdem Avşar ile Mitos Boyut yazar, editör ve dramaturglarından tiyatro akademisyeni Eylem Ejder'in sanatsal iş birliğine dayanıyor. 

‘Performans Ekolojileri’nin  odağını Eylem ve Erdem’in yürütücülüğünde düzenlenecek ücretsiz bir “oyun yazarlığı ve eko-dramaturgi” programı oluşturuyor. Program, ekoloji ve toplumsal adalet üzerine çalışmaları teşvik etmek amacıyla Birleşik Krallık ve Türkiye'den davet edilecek sanatçı ve araştırmacılar tarafından verilecek atölye çalışmaları ve konuşmaları içerecek ve tüm üretimleri iki dilli bir kitapta buluşturacaktır. Açık çağrı yoluyla, Türkiye'deki coğrafi konumlarının farklılıklarına özellikle dikkat ederek sanatsal hayatının başındaki 8 katılımcıyı seçeceğiz.

Katılımcıların, 27 Kasım-15 Ocak tarihleri arasında 8 haftalık (toplam 24 saat) çevrimiçi program boyunca projenin teması etrafında kendi yaşam deneyimlerinden ve/veya ekolojik merak, soru ve kaygılardan ilham alan yeni sanatsal çalışmalar (oyun, performans metni, deneme, performatif yazı) üretmeleri bekleniyor. Program koordinatörleri buluşmaları yürütecek ve katılımcılara dramaturji ve editörlük desteği  sağlayacaktır. Ayrıca Birleşik Krallık ve Türkiye’den konuk sanatçılar program kapsamında  'Açık Seminer'ler verecektir.

Katılımcılar tarafından üretilen eserlerin ve Birleşik Krallık’tan davetli sanatçıların çeviri eserlerinin, Mayıs 2024’te "Ekoloji, Tiyatro ve Toplumsal Adalet" başlıklı Türkçe ve İngilizce bir kitapta yayınlanması hedefleniyor. Program sonunda hibrit bir oyun/metin okuması ve kitap lansmanı düzenlenecektir.

Başvuru için

Başvuru için a) kendinizi ve programa neden başvurmak istediğinizi, b) programdan beklentilerinizi, c) program boyunca geliştirmek istediğiniz çalışma/araştırmak istediğiniz fikirleri ve  kolektif ve uluslararası çalışmalara bakışınızı ve olası katkınızı anlattığınız 750 kelimeyi geçmeyecek kısa bir yazıyı ya da video kaydını performanceecologies@gmail.com adresine en geç 22  Kasım 2023 akşamına kadar yollamanız yeterlidir. Eğer Word dokümanı ya da video formatı dışında başka bir formatta başvuru yapmak isterseniz bizimle yukarıdaki e-mail adresinden iletişime geçebilirsiniz. Başvurularınızı okumak için sabırsızlanıyoruz. Seçilen adayların 27 Kasım-15 Ocak arasında belli aralıklarla düzenlenecek çalışma grupları ve atölyelere katılmaları beklenecektir. 

 

Proje Tasarım, Kürasyon ve Moderasyon: Eylem Ejder - Erdem Avşar

İletişim ve Görsel Tasarım: Yaşam Özlem Gülseven

 

Performans Ekolojileri: İyi Bir Yaşama Doğru

 

Ekolojik tiyatronun, yaşadığımız felaketlerin temsilinden bir adım daha ileri taşınabileceğini düşünüyoruz. Yaşadığımız felaketlere 'bütüncül' bir yaklaşımın dönüştürücü bir kapasitesi olabileceği fikrinden yola çıkan  Performans Ekolojileri başka bir şey öneriyor: insanlar ve tüm canlılar için kapsayıcı, adil ve demokratik bir gelecek hayal etmek için 'tiyatro ve performans ekolojilerine' kesişimsel bir yaklaşım. Böyle bir yaklaşımın aciliyetinin ancak dramaturjilerin kesişimleri (feminist, queer, ekolojik ve sömürge karşıtı) yoluyla ele alınabileceğini savunuyoruz.‘Performans Ekolojileri’ bu amaç doğrultusunda kolektif tartışma için bir alan açmayı ve yaratıcı bir program tasarlamayı, bu programdan beslenecek bir kitap hazırlamayı, “performans ekolojileri” bağlamında yeni oyun ve performans metinlerinin yazılmasını ve çevirilerini teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Proje öncelikle Birleşik Krallık'taki ortağımız, ödüllü oyun yazarı ve doktora araştırmacısı Erdem Avşar (Glasgow Üniversitesi ve UNESCO RILA) ile Mitos Boyut'un yazar, editör ve dramaturglarından olan tiyatro akademisyeni Eylem Ejder'in sanatsal iş birliğine dayanıyor.

Projenin ana 'aracı', ekoloji ve toplumsal adalet üzerine yeni bir eser üretimini teşvik etmek amacıyla Birleşik Krallık ve Türkiye'den sanatçı ve araştırmacılar tarafından verilecek atölye çalışmaları ve konuşmaları içeren bir 'oyun yazarlığı ve eko-dramaturji' programıdır. Açık çağrı yoluyla, Türkiye'deki farklı coğrafyalarından başvurulara özellikle dikkat ederek sanat hayatının başındaki 8 katılımcıyı seçeceğiz. Katılımcılar, 8 haftalık (toplam 24 saat) çevrimiçi/hibrit program boyunca, projenin temalarından, katılımcıların yaşam deneyimlerinden ve/veya ekolojik kaygılardan ilham alan yeni performans işleri üretecekler. Program koordinatörleri katılımcılara mentörlük edecek, dramaturjik ve editoryal destek sağlayacaktır. 

Katılımcılar tarafından üretilen eserler, "Ekoloji, Tiyatro ve Sosyal Adalet" başlıklı bir antolojide iki dilde yayınlanacak ve bu antolojide altı metin yer alacaktır (3 metin İngilizce yazılmış ve tamamı Türkçeye çevrilmiş, diğer 3 metin ise Türkçe yazılmış ve İngilizceye çevrilecek çalışmalardan oluşacaktır). Programı herkes için erişilebilir kılmak amacıyla, altı konuk sanatçı (yine Birleşik Krallık ve Türkiye arasında eşit olarak dağıtılmış) tarafından verilecek üç çevrimiçi 'Açık Ders', bir oyun/metin okuması ve bir kitap lansmanı da düzenleyeceğiz.

 

Performance Ecologies: Towards a Good Life

 

Ecological theatre’ lacks something which we consider essential: the transformative capacity of a ‘holistic’ approach to catastrophes. Our project suggests something else: an intersectional approach to ‘theatre ecologies’ to imagine an inclusive, just, and democratic future for humans and non-humans. We argue that the urgency of this can only be addressed through intersections of dramaturgies: feminist, queer, ecological, and post-colonial. 

The project’s goals are interlocking: creating a space for collective discussion, organising a creative programme and a publication that will be informed by that programme as well as encouraging new texts and translations of excerpts. The project primarily draws on the collaboration of our UK partner, award-winning playwright and doctoral researcher Erdem Avşar (University of Glasgow and UNESCO RILA) and theatre academic Eylem Ejder, one of the writers, editors, and dramaturgs of MitosBoyut.

The main ‘vehicle’ of the project is a ‘playwriting and eco-dramaturgy’ programme, featuring workshops and talks delivered by artists and researchers from the UK and Turkey to encourage the production of a new body of work on ecology and social justice. Through an open call, we will select 8 early-career participants by paying particular attention to the heterogeneity of their locations in Turkey. Throughout the 8-week (24 hours in total) online/hybrid programme, the participants will produce new performance work inspired by the project’s themes, participants’ lived experiences and/or ecological concerns. Programme coordinators will act as mentors and provide dramaturgical and editorial support to the participants. 

The works produced by participants will be published bilingually in an anthology tentatively titled “Ecology, Theatre, and Social Justice” including six texts (3 texts written in English and fully translated into Turkish, and another 3 written in Turkish with excerpts to be translated into English). To make the programme accessible to everyone, we will also organise three online ‘Open Lectures’ delivered by six guest artists (again equally distributed between the UK and Turkey), a script-in-hand reading, and a book launch.

 


 


 

 


 

Mitos Boyut
Sosyal Medya
Tüm Yazıları
Bir Yorum Yazın
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.