Performans Ekolojileri | Açık Sunum: Dramatik Bir Olay Olarak Kriz

210Görüntülenme
20 Şubat 2024
Kategori:


AÇIK SUNUM: Dramatik Bir Olay Olarak Kriz, Onur Karaoğlu


Eylem Ejder ve Erdem Avşar’ın, Mitos Boyut Yayınları’nın ev sahipliği ve British Council Türkiye Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı desteğiyle başlattığı “Performans Ekolojileri: İyi Bir Yaşama Doğru” projesi, Birleşik Krallık ve Türkiye’den sanatçı, akademisyen ve yazarları konuk edeceği Açık Sunum (Open Lecture) buluşmalarına devam ediyor. Açık Sunum, Eylem ve Erdem’in program tasarım ve moderasyonuyla yürütülen, Türkiye’nin farklı bölgelerinden katılımcıların yer aldığı “Oyun Yazarlığı ve Ekodramaturgi” programı kapsamında düzenleniyor. Serinin ikinci açık sunumunda program, yazar ve yönetmen Onur Karaoğlu'nu ağırlıyor.

TARİH: 25 Şubat Pazar, saat 12.00-13.00

Bu sanatçı konuşmasında, Marmara Denizi'nde görülen ekolojik bir kriz olan müsilaj olayından yola çıkarak Onur Karaoğlu'nun 2022'de ürettiği Boşu Boşuna (Bir Direnis¸ Yolu Olarak Antoloji) işi yoluyla performans fikrinin krizle ilişkisi üzerine metodolojik bir bakış açısı sunulacaktır. Krizin duygusal ve düşünsel yükümlülüğü nedeniyle performans icrasında gerek duyulan araçların, performans fikrine kazandırdığı yeni dramatik görevler olabilir mi? Başka bir deyişle, krizler dramatik alanın genişlemesine neden olabilir mi? Ya da performans fikrinin kendi krizleri, başka bir krizle birleşirse ortak bir anlam arama yolu bulunabilir mi? Dramatik anlatının içinde kriz anları için saklı bir refleks var mı? Bu soruların işaret ettiği çerçeve, bu konuşmanın ana eksenini oluşturacak.

Performans Ekolojileri Hakkında:

Mitos Boyut Yayınları’nın British Council Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı destekleri kapsamında desteklenen, Erdem Avşar ve Eylem Ejder’in sanatsal iş birliği ve yürütücülüğünde tasarlanıp düzenlenen “Performans Ekolojileri: İyi Bir Yaşama Doğru/Performance Ecologies: Towards a Good Life” programının odağını ekoloji ve toplumsal adalet üzerine yeni çalışmaları teşvik etmek amacıyla bir Türkiye’nin farklı bölgelerinden on dört katılımcının bir araya geldiği “oyun yazarlığı ve eko-dramaturgi” programı oluşturuyor.

Yaşadığımız felaketlere 'bütüncül' bir yaklaşımın dönüştürücü bir kapasitesi olabileceği fikrinden yola çıkan Performans Ekolojileri, insanlar ve tüm canlılar için kapsayıcı, adil ve demokratik bir gelecek hayal etmek için 'tiyatro ve performans ekolojilerine' kesişimsel bir yaklaşım öneriyor: Böyle bir yaklaşımın aciliyetinin ancak dramaturjilerin kesişimleri (feminist, queer, ekolojik ve sömürge karşıtı) yoluyla ele alınabileceğini savunuyor.Performans Ekolojileri bu amaç doğrultusunda kolektif tartışma için bir alan açacak yaratıcı bir program tasarlamayı, bu programdan beslenecek bir kitap hazırlamayı, “performans ekolojileri” bağlamında yeni oyun ve performans metinlerinin yazılmasını ve çevirilerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Instagram: https://www.instagram.com/performanceecologies/

X (Twitter): https://twitter.com/PEcologies

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552658520479

Website: https://www.mitosboyut.com.tr/Blog/performans-ekolojileri-iyi-bir-yasama-dogru

Project Blog Series: https://teboyun.com/performans-ekolojileri/

 

Mitos Boyut
Sosyal Medya
Tüm Yazıları
Bir Yorum Yazın
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.